Szóbeli vizsga tanácsok

A vizsga szó (akár felvételi, nyelv, érettségi) mindenképp egy megmérettetés, és természetes, hogy izgulunk előtte. Minden esetben a legjobb formánkat szeretnénk hozni, és ehhez a tanulás mellett fontos a mentális felkészülés is.

Az alábbiakban megpróbáltunk nektek összegyűjteni egy-két ötletet, ami hozzásegíthet benneteket ahhoz, hogy még könnyebben vegyétek az akadályokat.

Tanulás:
A stabil tudás, felkészülés fontos, de ha lehet, az utolsó 24 órában már ne tanuljunk új anyagot, már átnézni sem érdemes, mert csak stresszeljük magunkat.

Evés:
Már a felkészülési időszakban is érdemes az mindennapi étkezésre figyelni. Kerülni a túlzott nassolást, cukros üdítők, és édesség fogyasztását. A vizsga előtti napon viszont lehet a szénhidrátokban gazdag ételeket enni, jót tesz az agynak. A vizsga napján jöhet a csoki, banán és a szőlőcukor, ezeket a vizsgára is magunkkal vihetjük.

Ivás:
A vizsga napján kerüljük a koffeint, az energiaitalokat, csak fokozzák a vizsgadrukkot. Viszont fontos, hogy a vizsga előtt egy nagy pohár vizet igyunk, ez segíti az agyműködést. A felkészülési időszakban is fontos a folyadékbevitel, főleg a víz. Vizet a vizsgára is vigyünk magunkkal!

Alvás:
A vizsga előtt ajánlott legalább 8 óra alvás. Lefekvés előtt már ne tévézzünk, telefonozzunk. Előkészíthetjük a vizsgához szükséges dokumentumokat, felszerelést és öltözéket.

Öltözék:
Amíg az írásbelin a kényelem volt a fontos, a szóbelinél illik odafigyelni. Egyrészt, az első benyomás, megjelenés sokat számít, másrészt ezzel megtiszteljük a vizsgáztató(ka)t is.
Lányoknál elegáns, sötét nadrág, vagy szoknya (ami térd hossz ± néhány cm), fehér blúz (ne kirívó, feltűnő), és kényelmes fekete alkalmi cipő. Fiúknál sötét nadrág (vagy öltöny), fehér ing, nyakkendő. A cipő nem baj, ha kényelmes, de semmikép ne legyen sportcipő.

Pozitív gondolkodás:
Arra koncentrálunk, amit tudunk, nem arra, hogy mit nem. Úgy állunk hozzá, hogy felkészültünk, és ezt a vizsgán meg is fogjuk tudni mutatni. Nem is gondolunk arra, hogy mi lesz, ha rosszul sikerül vagy, ha azt kérdezik, amit pont nem tudunk.

A vizsgán:
A vizsga helyiségbe magabiztosan, illemtudóan és mosolyogva lépj be, ez nem csupán a vizsgáztatókra lesz jó hatással, hanem a saját hangulatodra is. 

Amennyiben ülve vizsgázol, akkor kényelmesen, de ügyelj a helyes testtartásra. Ne nyújtsd ki a lábad (lányoknál zárt lábak, talppal a földön).

Kerüld a túlzott gesztikulálást, és grimaszolást.

Nyugodtan, átgondoltan nem hadarva válaszoljunk a feltett kérdésekre, közben tartsd a szemkontaktust (mindig, akivel beszélsz)! Ne beszélj sokat, a kérdésre válaszolj, beszélj folyamatosan, de ne szakítsd félbe a beszélőt! Ne okoskodj, ne te fogsz nyerni! Tudj hallgatni is, de figyelj arra, amit mondani szeretnének neked!
Fejezd ki érdeklődésedet, lelkesedésedet, a vizsga, az intézmény iránt. A beszélgetés végén figyelj az értelmes elköszönésre és szemkontaktusra.

Sok sikert a vizsgához!